Nákupní košík 0 položek - 0 Kč

Ostatní zajímavosti

                       Air-Flow pro bílé zuby! Jde to i bez peroxidu.

Jak získat šetrným postupem dokonalý úsměv bez zažloutlých a zčernalých zubů radí dentální hygienistka. Metoda Air-Flow, pískování, vybělí vaše zuby bez peroxidu!

Lidem jejich zářivý úsměv dodává atraktivitu, přitažlivost a sebevědomí, mnohdy má výrazný vliv na úspěch v osobním životě nebo zaměstnání. Existuje ale spousta lidí, kteří ačkoli si zuby pravidelně čistí, nemají je bílé. Na zubech vznikají tmavé i černé skvrny, které ani speciálními pastami nejdou smýt. Tyto skvrny nazýváme pigmentace. Většinu takových skvrn způsobují různé barevné potraviny a nápoje v kombinaci s nedostatečnou ústní hygienou.

Proč se zuby barví?
Za některé pigmentace mohou naše zlozvyky, mezi které patří kouření, pití kávy a čajů, konzumace červeného vína, nebo dokonce nadužívání antibakteriálních ústních vod s příměsí chlorhexidinu diglukonátu. Za jiné, jako například u dětí, mohou chromogenní bakterie, které barvy vylučují na povrch zubů. Někdy jsou pigmentace důvodem vývojové vady zubu, za což nesou odpovědnost antibiotika tetracyklinového typu užívané v dětském věku, nebo genetické poškození zubních tkání. Takové lokalizované postižení se dá řešit v ordinaci zubního lékaře, ovšem od ostatních pigmentací zubů vám může pomoci dentální hygienistka.

Z historie
Již staří Egypťané používali k vybělení zubů sodu, Hippokrates dokonce poukazoval na neutralizační účinky solí, tušil, že po jídle kyselost v ústech stoupá, a z toho se mohou zuby kazit. Dokonce i moje babička mi říkala, že ona sama v mládí používala jedlou sodu, nebo prášek do pečiva k rozzáření úsměvu.

Co je Air-Flow?
Začátkem nového století proběhla revoluce v odstraňování skvrn ze zubů. Na trhu se objevila pomůcka odstraňující pigmentace, která zaručovala šetrné vyčištění zubního povrchu od bakterií a plaku, včetně různých pigmentací. Přístroj se nazývá Air-Flow, neboli pískovač. Pracuje na principu vysokého tlaku vody a vzduchu v kombinaci se speciálně granulovaným práškem, jedlou sodou. Několik let se prováděli výzkumy a nyní je použití jedlé sody v dentální hygieně takovou malou renesancí starých zubních past. Bez mechanického obrušování zubní korunky kartáčkem a abrazivní depurační pastou můžeme velmi rychle a hlavně šetrně vyčistit zub nejen od pigmentací a plaku, ale i neutralizovat povrchy zubů od kyselin a bakteriálních zbytků. Můžeme tak klientovi zajistit znovunavrácení původní bělosti zubů a ještě zvýšit pH v ústech tak, aby se pozastavily veškeré demineralizační procesy zubních tkání. Dá se říci, že zuby dokonale vypucujeme.
Ošetření Air-Flow většinou předchází odstranění zubního kamene kyretami a ultrazvukovým přístrojem. Toto ošetření se ovšem může úplně vynechat v závislosti na míře spolupráce klienta a jeho schopnosti si dokonale kontrolovat množství plaku na zubech v domácím prostředí. Po každém pískování samozřejmě následuje zalakování zubních korunek vysoce koncentrovaným fluoridovým lakem, který zaručí komplexní ochranu zubů před bakteriemi způsobujícími kaz, ale dokonce i zpomalí další pigmentování zubů.

Čistit, čistit, čistit
Pro dokonalý a dlouhotrvající výsledek z krásně čistých a přirozeně bílých zubů je nezbytně nutné znát a ovládat dobrou techniku čištění zubů, včetně používání vhodných mezizubních pomůcek. Zubní plak a bakterie v dutině ústní jsou neúprosné a neustále se rozmnožují v závislosti na frekvenci příjmu potravy a bez dokonalé péče o vlastní chrup ani samotné pískování a dobrá péče zubního lékaře a dentální hygienistky nestačí. Pokud jsme schopni si pravidelně zuby vyčistit všemi dostupnými pomůckami a metodami, dá se takový dokonale čistý stav celkem dobře a dlouhodobě udržet. Dokonce jsme tak schopni i nepříjemné pigmentace udržet v určité esteticky přijatelné míře, než nadejde chvíle návštěvy dentální hygienistky.

 

                                                       

 

 

                                      Bělení zubů

 

 

Co je bělení zubů:

Bělení funguje na principu rozpadu peroxidu vodíku, aktivní molekuly pronikají mezi krystaly skloviny a reagují s pigmenty. Bělicí účinek je velmi dobře viditelný, ačkoli zubní sklovinu nijak

nezmění a nepoškodí. Proč? Protože pouze přibližně 2% skloviny zubu jsou organické substance a podílí se na zabarvení. Celých 98% jsou krystaly anorganického původu a peroxid na ně nepůsobí. Pokud se bělení zubů provádí pod odborným dohledem a vyloučí se rizika jako jsou alergie, těhotenství, poruchy vývoje skloviny atd.,

Je bělení BEZPEČNÉ?

Je nutné podotknout, že lékař musí zuby nejdříve prohlédnout, ošetřit všechny kazy a nevyhovující výplně, odstranit zubní kámen. Až poté lze začít s bělením zubů. Není žádoucí, aby se peroxid dostal do zubního kazu. V tomto případě může vyvolat bolest.

Není vhodné, aby Váš ošetřující lékař prováděl protetické rekonstrukce (korunky a můstky) či měnil kompozitní

výplně („bílé plomby“) před bělením. Tyto práce se provádějí až po bělení.

 

Metody bělení zubů :

Nejčastějšími metodami je domácí a ordinační bělení.

Domácí bělení probíhá tak, že zubní lékař vyrobí průhledný plastový nosič, do kterého si pacient

sám doma aplikuje bělicí gel. Nosič s gelem je nutno nosit několik hodin každý den, dokud není dosaženo požadované bělosti zubů.

Ordinační bělení se provádí v ordinaci a netrvá déle než 60 minut. Pro tento druh bělení zubní lékař používá 20% - 38% gel obsahující peroxid, protože pouze vyšší koncentrace peroxidu zaručuje rychlý výsledek.

 

Funguje vždy bělení?

Nikdy nelze určit předem jakého stupně zesvětlení zubů se dosáhne a jak dlouho bude

výsledek stabilní. Stomatolog může pouze na základě zkušeností u jiných pacientů říci, jaké změny jsou možné a jakou proceduru doporučuje.

Výsledek je závislý na stupni zabarvení a typu zabarvení.

Například lidé, kteří byli dříve se svojí barvou zubů spokojeni a postupem času si všimli, že jim

zuby žloutnou, mají velmi dobré předpoklady, že dosáhnou požadované bělosti a budou opět spokojeni. Tento typ

zabarvení je způsoben hlavně barevnými pigmenty v jídle a pití a lze jej vybělit za 1 hodinu v ordinaci či za 2 až 6 týdnů doma (závisí na typu použitého bělení). Naopak tmavě zabarvené zuby silných kuřáků budou muset podstoupit ordinační bělení a poté pokračovat v bělení doma až 2 měsíce.

Nelze vybělit zuby opatřené korunkami a kompozitními výplněmi.

 

Pro koho je bělení nevhodné?

Bělení se zpravidla neprovádí: u těhotných a kojících žen, u pacientů alergických

na peroxid, není vhodné pro lidi s citlivými zuby a s ústupem a citlivostí dásní, neprovádí se na dočasném chrupu

a je zbytečné u silných kuřáků – v tomto případě se doporučuje zmírnit kouření

 

Důležité kroky během bělení a po vybělení: Nejdůležitější je fluoridace zubní skloviny a „bílá dieta“.

Ihned po vybělení je aplikován fluoridační gel pro ošetření zubní skloviny a poté je

doporučeno pravidelně fluoridovat zuby 1x týdně.

Omezte potraviny a nápoje, které zuby zabarvují ( káva, čaj, červené víno, coca cola, sójová

omáčka, ...). Nezapomeňte, že i tmavé rtěnky zabarvují zubní sklovinu.

Vyhněte se kyselému jídlu a nápojům (ovoce, dresingy v salátech, víno, džusy), Kyselé

snižuje hladinu pH v ústech a citlivé zuby mohou reagovat bolestivě.

V případě, že pocítíte tupou bolest zubů, nebo budou-li zuby citlivě reagovat na horké a studené,

nepropadejte panice ! Až 10% lidí trpí zvýšenou citlivostí zubů krátce po bělicí kůře.

Omezte kouření.

 

Možné komplikace během bělení a po vybělení: Poměrně často dochází k citlivosti zubů. Jde však o dočasnou záležitost.

 

                                          

 

 

 

                                   Kamínky na zuby

Ozdobte si svůj úsměv, tzv. 'tooth jewellery' neboli dentální šperky či klenoty jsou speciální ozdoby, které se mohou bez následků připevnit na zdravé zuby. Nabídka ozdob zahrnuje nejrůznější materiály, tvary, velikosti a barvy. Je možné si vybrat ze široké nabídky jednoduchých safírových kamínků nebo z rozličných tvarů, např. čtyřlístek, křížek či měsíc atd.

Šperk na zubu vydrží v závislosti na několika faktorech např. namáhání ozdobeného zubu a péčí o něj, ale i na umístění šperku a složení slin atd. V každém případě by měl vydržet nejméně 2 měsíce, mnohdy však bude Váš úsměv zdobit déle než rok. Pokud se dentální klenot předčasně uvolní, je možné jej reklamovat a žádat o nové nalepení.

 

Kamínky nepoškodí zubní sklovinu. Aplikuje se pomocí adhesivní techniky na naleptanou sklovinu. Velikost leptané plochy je jen o něco málo větší než je velikost šperku. Nejmenší průměr šperku je 1,8 mm, aplikace kamínku musí proběhnout na zubním křesle při zajištění suchého operačního pole.

Okolí zubu je nejprve pečlivě vyleštit a pak následuje procedura lepení, která zabere asi 30 min. Kamínek nepoškozuje zubní sklovinu, lze jej bez problémů odstranit či vyměnit.

                                                           

 

 

 

 

 

Zapomínáte na mezizubní prostory? Pak máte zuby

 

vyčištěné jen z půlky!

 

 Zuby si čistíte asi pravidelně, alespoň dvakrát denně. Jste si ale jistí, že si je vždy opravdu vyčistíte? Pokud vynecháváte mezizubní prostory, tak určitě Ne. Ty totiž tvoří až 40% povrchu zubu.

 Můžete mít klidně ten nejkvalitnější a nejkrásnější zubní kartáček, co existuje. A i když si s ním budete čistit třeba dvě hodiny, stejně se vůbec nedostanete do mezizubních prostor. Právě nečištění těchto částí zubů, kde prakticky,, zahnívá“ usazený zubní plak, vede k četným problémům, jež mohou vyústit v parodontózu.

 Mezizubní prostor tvoří až 40 procent povrchu zubu

 Sice to tak nevypadá, ale mezizubní prostory tvoří poměrně rozsáhlou plochu. Uvádí se 20 – 40 procent povrchu zubu. V mezizubním prostoru přitom mohou ulpívat zbytky potravy, dochází zde k usazování zubního plaku a množí se bakterie. Zubní povlak mineralizuje, vytváří se zubní kámen, který se díky tomuto prostředí může začít rozvíjet i v zub ní kaz nebo zánět dásní. Ten může postupem času vést až k parodontóze.

 Zubní nit, nebo mezizubní kartáček?

 Je důležité si uvědomit, že mezizubní prostory nevyčistíte bez pomůcek k tomu určených. Metod pro čištění mezizubí je ale několik. Na prvním místě jsou to mezizubní kartáčky. Ty se většinou prodávají v různých barevných variantách, a to podle jejich šířky. Je velmi důležité vybrat správnou velikost. Většinou jsou potřeba minimálně dvě až tři velikosti. Správnou velikost by měl po dokonalém vyčištění chrupu určit odborník. Čištění příliš tenkým kartáčkem je neefektivní, příliš široký zase může poškodit dáseň i zub.

 Dále se dají používat zubní nitě, takzvané floss, případně kombinace mezizubního kartáčku a nitě.

 Mezizubním prostorám se stačí věnovat jednou denně, ideálně večer. Čištění zubů se tím sice prodlouží, ale ne zas o tolik. Dá se hovořit nanejvýš o pár minutách.

 Zdroj www.prozeny.cz